До уваги орендарів водних об’єктів!
До уваги орендарів водних об’єктів!
Під час спекотних літніх місяців, коли температура навколишнього середовища доходить до критичного рівня, орендарі водних об'єктів можуть зіткнутися з такою проблемою як замор риби. Однією з причин загибелі водних мешканців, є нестача кисню у воді. Збагачення води киснем відбувається двома шляхами: з навколишнього повітря завдяки вітру та дощу, і за рахунок життєдіяльності зелених рослин. Влітку, коли поверхневі води прогріваються, інтенсивно розмножуються водорості, що сприяє поширенню мікроскопічного життя. Поки водорості не перемикаються з фотосинтезу (процесу вироблення кисню) на дихання (поглинання кисню), при низькій освітленості, наприклад, вночі або протягом тривалих хмарних періодів. Цей процес істотно скорочує концентрацію кисню в воді. Однак ситуація може погіршитися ще більше, коли водорості починають відмирати швидкими темпами, так зване «цвітіння води». У цьому випадку кількість кисню знижується до критичного рівня (нижче 4 мгО2 / дм.куб.), і риба починає гинути від задухи.
Люди також можуть значно погіршити проблему нестачі кисню у воді. Це відбувається при забрудненні водних ресурсів деякими видами речовин, включаючи стік гною або добрив з фермерських господарств. Фосфор і азот, з цих стоків потрапляють у водойми і фіксуються в водоростях, через що вони споживають більше кисню.
Для профілактики виникнення заморів в літній сезон необхідно:
- всіляко перешкоджати зайвого заростання околоводної і водної рослинності водойм.
- устанавлювати аератори, кількість яких розраховується з урахуванням площі, глибини, кількості риб;
- проводити правильний розрахунок мальків з зариблення водойм.
- ефективним заходом запобігання явищ замору риб в водоймах є внесення вапна. Вапнування сприяє розкладанню і прискоренню мінералізації органічної речовини, а також поліпшенню газового режиму, нейтралізує кислу реакцію води.
Костянтинівське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області звертається до всіх орендарів водних об’єктів з усією відповідальністю поставитися до даної інформації, так як замор риби краще попередити ніж зазнати серйозних економічних втрат пов'язаних з втратою риби і очищенням водойм після цього лиха.
Заступник начальника управління -
начальник відділу безпечності харчових
продуктів та ветеринарної медицини М.В. Безух