Президент України підписав Закон щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування
Президент України 6 січня 2025 року підписав Закон України № 3703-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування» (законопроєкт № 7283) про народовладдя на місцевому рівні, що покликаний залучити якомога більше жителів до ухвалення рішень у громадах та сприяти розвитку локальної демократії.
Він є одним з ключових для того, щоб сприяти децентралізаційним процесам в Україні. Цей закон спрямований на приведення норм Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» у відповідність з наявною прогресивною практикою громадської участі в громадах.
Новий закон встановлює можливість жителям активно брати участь в житті громади. Це, безумовно, значно вплине на розвиток демократії та прозорості влади на місцях.
Основними новелами закону є:
- визначення основних форм участі територіальної громади у розв'язанні питань місцевого значення;
- деталізація порядку реалізації таких форм громадської участі, як загальні збори (конференція) жителів, місцева ініціатива, громадські слухання, громадське оцінювання діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування;
- обов’язковість затвердження статутів територіальних громад та визначення основних питань, що регламентуються статутами;
- створення умов для залучення жителів до планування та розподілу коштів місцевого бюджету, проведення публічних консультацій, діяльності консультативно-дорадчих органів при органах та посадових особах місцевого самоврядування;
- деталізація процедури звітування сільських, селищних, міських голів та депутатів місцевих рад;
- внутрішньо переміщених осіб інтегровано в життя громад, в яких вони проживають;
- створено механізми для залучення молоді до розв'язання питань місцевого значення;
- надано визначення терміну «житель».
Участь жителів у розв'язанні питань місцевого значення може здійснюватися безпосередньо та/або з використанням інформаційно-комунікаційних технологій, якщо інше не передбачено законом.
Також органи місцевого самоврядування до 1 січня 2027 року мають привести у відповідність чинний статут територіальної громади або затвердити новий згідно з новим законом.
Відтепер голови та депутати рад повинні звітувати про свою роботу перед жителями на відкритій зустрічі, щоб жителі мали можливість поставити питання чи висловити пропозиції. Перед цим письмовий звіт оприлюднюється на офіційному вебсайті ради не пізніше ніж за сім календарних днів до проведення відкритої зустрічі. Така форма звітування сприятиме більшій комунікації влади з мешканцями громад.
Ще одна важлива норма Закону – запровадження місцевих референдумів, як форми участі територіальної громади у розв'язанні питань місцевого значення.
Крім того, більше можливості для реалізації свого бачення розвитку громади відповідним Законом надано молоді (жителі, яким виповнилося 14 років). Вони отримують право ініціювати та брати участь в місцевій ініціативі, громадських слуханнях, публічних консультаціях, консультативно-дорадчих органах тощо.
Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування» набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування (8 січня 2025 року), крім положень, що стосуються обов'язковості затвердження статуту територіальної громади та проведення публічних консультацій.
Також на період дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, на територіях, на яких ведуться бойові дії, включених до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, що визначається відповідно до законодавства, не застосовуються положення щодо звітування голів громад.
За матеріалами управління із забезпечення взаємодії з органами місцевого самоврядування облдержадміністрації