Обережно ящур!!!
Є підозра, що тварина захворіла на ящур чи блутанг – негайно повідомте на «гарячу лінію» Держпродспоживслужби Донецької області
Створено «гарячу лінію» для приймання дзвінків від громадян у випадку підозр щодо захворювання тварин на ящур чи блутанг.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я тварин від початку березня 2025 року на фермах Угорщини та Словацької Республіки зафіксовані спалахи ящуру серед тварин, а із відновленням льоту комах-переносників зростає небезпека занесення блутангу. Спалахи цих висококонтагіозних хвороб не фіксувалися в Україні вже понад 30 років.
Ящур - небезпечне захворювання, що призводить до загибелі поголів’я свійських парнокопитних тварин, а також може передаватися людині. Основним джерелом інфекції є тварини, хворі на ящур, та тварини, які перебувають в інкубаційному (прихованому) періоді захворювання. Хвороба проявляється лихоманкою, везикулярним враженням ротової порожнини, вінчика, у корів - вимені, а молоді тварини гинуть безсимптомно. Ящур вражає широкий спектр тварин: велику рогату худобу, свиней, овець, кіз, верблюдів, буйволів, яків, оленів, косуль, джейранів, сайгаків, турів, лосів, кабанів, антилоп, зебр, слонів, ведмедів та інших парнокопитних.
Шляхи передачі вірусу:
контаміновані продукти тваринного походження (необроблені м’ясні продукти, молоко та харчові відходи);
забруднений одяг, взуття, обладнання та інше (сіно, корм, вода, молоко та біопрепарати).
За оцінками Європейського агентства з безпеки харчових продуктів (EFSA), спалахи ящуру можуть викликати збитки на мільйони євро лише за кілька місяців.
Держпродспоживслужба звертається до власників свійських тварин бути особливо уважними і здійснювати відповідні заходи, передбачені Інструкцією щодо профілактики та ліквідації захворювання тварин на ящур, затвердженої наказом Мінагрополітики від 07.08.2017 № 431.
Коротко про блутанг. До клінічних ознак блутангу належать: лихоманка, слинотеча, набряк губ, запально-некротичне ураження ротової порожнини, ціаноз язика, кон’юнктивіт, почервоніння та гангрена дійок, аборти. На блутанг хворіють вівці, кози, білохвості олені, буйволи, антилопи, лосі та інші жуйні.
У разі підозри щодо наявності хвороби у свійських тварин необхідно негайно повідомити територіальний орган Держпродспоживслужби у регіоні.
З метою своєчасного та ефективного реагування на потенційну загрозу поширення ящуру та захисту агровиробників від можливих економічних втрат, Головним управлінням Держпродспоживслужби в Донецькій області створено «гарячу лінію» для приймання дзвінків від громадян регіону у випадку підозр на захворювання тварин на ящур чи блутанг. Лінія працює цілодобово за телефоном: 096 399 27 80
Звертаємось до власників тварин: наразі кожен повинен посилити увагу. Фермери та власники тварин мають бути надзвичайно пильними та ретельно стежити за тваринами для своєчасного виявлення симптомів захворювання. У разі підозри - негайно звертайтеся на «гарячу лінію».